Hirose Electric Co Ltd DF13A-6P-1.25H(51)
DF13A-6P-1.25H(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF13A-6P-1.25H(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 6POS 1.25MM R/A TIN
Datasheet Download
DF13A-6P-1.25H(51).pdf
Availability of DF13A-6P-1.25H(51)
QUANTITY
DF13A-6P-1.25H(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13A-6P-1.25H(51)
Internal Part NumberEIS-DF13A-6P-1.25H(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13A-6P-1.25H(51)
Related LinksDF13A-6P-, DF13A-6P-1.25H(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13A-6P-1.25H(51) Details Description
Related parts for DF13A-6P-1.25H(51)
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 250KBPS 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 13.5V 36W datasheet.pdf
FJ GIGE POWER CABLE 10M datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 3.81MM ORANGE datasheet.pdf