Hirose Electric Co Ltd DF13B-2P-1.25V(20)
DF13B-2P-1.25V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF13B-2P-1.25V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 2POS 1.25MM SMD TIN
Datasheet Download
DF13B-2P-1.25V(20).pdf
Availability of DF13B-2P-1.25V(20)
QUANTITY
DF13B-2P-1.25V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13B-2P-1.25V(20)
Internal Part NumberEIS-DF13B-2P-1.25V(20)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
Standard Package67
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13B-2P-1.25V(20)
Related LinksDF13B-2P-, DF13B-2P-1.25V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13B-2P-1.25V(20) Details Description
Related parts for DF13B-2P-1.25V(20)
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 277VAC datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER PECL 16SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
INDICA ANTENNA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf