Hirose Electric Co Ltd DF13C-7P-1.25V(51)
DF13C-7P-1.25V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF13C-7P-1.25V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN SHROUDED HEADER HDR 7 POS
Datasheet Download
DF13C-7P-1.25V(51).pdf
Availability of DF13C-7P-1.25V(51)
QUANTITY
DF13C-7P-1.25V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13C-7P-1.25V(51)
Internal Part NumberEIS-DF13C-7P-1.25V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions7
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13C-7P-1.25V(51)
Related LinksDF13C-7P-, DF13C-7P-1.25V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13C-7P-1.25V(51) Details Description
Related parts for DF13C-7P-1.25V(51)
IC A/D CONV 2CH 16BIT 8-SOIC datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 183MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V NP0 6DIP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 85MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE A 7POS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 0804 datasheet.pdf
IC DDR 256M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
DIODE SW 1A 200V 150NS DO204AL datasheet.pdf