Hirose Electric Co Ltd DF13C-8P-1.25V(20)
DF13C-8P-1.25V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF13C-8P-1.25V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 8POS 1.25MM SMD TIN
Datasheet Download
DF13C-8P-1.25V(20).pdf
Availability of DF13C-8P-1.25V(20)
QUANTITY
DF13C-8P-1.25V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF13C-8P-1.25V(20)
Internal Part NumberEIS-DF13C-8P-1.25V(20)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF13 Series
Standard Package33
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF13
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF13C-8P-1.25V(20)
Related LinksDF13C-8P-, DF13C-8P-1.25V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF13C-8P-1.25V(20) Details Description
Related parts for DF13C-8P-1.25V(20)
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB10 datasheet.pdf
RES 102.4 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf