Hirose Electric Co Ltd DF14-30P-1.25H(26)
DF14-30P-1.25H(26) picture photo
Mfg. Part Number
DF14-30P-1.25H(26)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 30POS 1.25MM R/A SMD
Datasheet Download
DF14-30P-1.25H(26).pdf
Availability of DF14-30P-1.25H(26)
QUANTITY
DF14-30P-1.25H(26) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF14-30P-1.25H(26)
Internal Part NumberEIS-DF14-30P-1.25H(26)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF14
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF14-30P-1.25H(26)
Related LinksDF14-30P-, DF14-30P-1.25H(26) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF14-30P-1.25H(26) Details Description
Related parts for DF14-30P-1.25H(26)
CONN SOCKET 10AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100 R/A 30AU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT PIN datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1M OHM 8SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO214AC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H BLK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf