Hirose Electric Co Ltd DF14-6P-1.25H(25)
DF14-6P-1.25H(25) picture photo
Mfg. Part Number
DF14-6P-1.25H(25)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 6POS 1.25MM R/A SMD
Datasheet Download
DF14-6P-1.25H(25).pdf
Availability of DF14-6P-1.25H(25)
QUANTITY
DF14-6P-1.25H(25) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF14-6P-1.25H(25)
Internal Part NumberEIS-DF14-6P-1.25H(25)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF14 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package39
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF14
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF14-6P-1.25H(25)
Related LinksDF14-6P-, DF14-6P-1.25H(25) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF14-6P-1.25H(25) Details Description
Related parts for DF14-6P-1.25H(25)
CABLE UMC-SMA PLUG 1.37 250MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK W/BOLT CONNECT GRD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS 12.0" datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .127M 33POS datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 205MA 2 OHM TH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 13POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf