Hirose Electric Co Ltd DF14A-10P-1.25H(56)
DF14A-10P-1.25H(56) picture photo
Mfg. Part Number
DF14A-10P-1.25H(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS 1.25MM R/A SMD
Datasheet Download
DF14A-10P-1.25H(56).pdf
Availability of DF14A-10P-1.25H(56)
QUANTITY
DF14A-10P-1.25H(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF14A-10P-1.25H(56)
Internal Part NumberEIS-DF14A-10P-1.25H(56)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF14 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF14
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF14A-10P-1.25H(56)
Related LinksDF14A-10P, DF14A-10P-1.25H(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF14A-10P-1.25H(56) Details Description
Related parts for DF14A-10P-1.25H(56)
FUSE PTC 6.00A 10V RESET AXIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 14POS SLG .100 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 110 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE D 8POS datasheet.pdf
LED T3 1/4 660NM RED 125V BA9S datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Multichannel 24-Bit, 192 kHz, DAC IC datasheet.pdf