Hirose Electric Co Ltd DF14H-20P-1.25H(56)
DF14H-20P-1.25H(56) picture photo
Mfg. Part Number
DF14H-20P-1.25H(56)
Brief Description
CONN HDR 20POS
Datasheet Download
DF14H-20P-1.25H(56).pdf
Availability of DF14H-20P-1.25H(56)
QUANTITY
DF14H-20P-1.25H(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF14H-20P-1.25H(56)
Internal Part NumberEIS-DF14H-20P-1.25H(56)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF14
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.086" (2.20mm)
Mounting TypeBoard Edge, Cutout; Surface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishBrass
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF14H-20P-1.25H(56)
Related LinksDF14H-20P, DF14H-20P-1.25H(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF14H-20P-1.25H(56) Details Description
Related parts for DF14H-20P-1.25H(56)
CONN SPLICE SIDE FEED THRU datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 6PORT 484FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC OFFLINE SW 400MA 725V 12ESOP datasheet.pdf