Hirose Electric Co Ltd DF14H-20P-1.25H(87)
DF14H-20P-1.25H(87) picture photo
Mfg. Part Number
DF14H-20P-1.25H(87)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 20POS
Datasheet Download
DF14H-20P-1.25H(87).pdf
Availability of DF14H-20P-1.25H(87)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF14H-20P-1.25H(87) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF14H-20P-1.25H(87)
Internal Part NumberEIS-DF14H-20P-1.25H(87)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF14
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeBoard Edge, Cutout; Surface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF14H-20P-1.25H(87)
Related LinksDF14H-20P, DF14H-20P-1.25H(87) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF14H-20P-1.25H(87) Details Description
Related parts for DF14H-20P-1.25H(87)
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 215 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 400A 2TOWER datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 9POS IP67 datasheet.pdf