Diodes Incorporated DF1506S-T
DF1506S-T picture photo
Mfg. Part Number
DF1506S-T
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECTIFIER BRIDGE 600V 1.5A DF-S
Datasheet Download
DF1506S-T.pdf
Availability of DF1506S-T
QUANTITY
DF1506S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1506S-T
Internal Part NumberEIS-DF1506S-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)600V
Current - DC Forward (If) (Max)1.5A
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, Gull Wing
Supplier Device PackageDF-S
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1506S-T
Related LinksDF15, DF1506S-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DF1506S-T Details Description
Related parts for DF1506S-T
CONN SPRING CONT 10 POS .197 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
MARKER CARD PRINTED HORIZONTALLY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSCILLOSCOPE CURRENT PROBE 1MHZ datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf