Hirose Electric Co Ltd DF18B-100DS-0.4V(81)
DF18B-100DS-0.4V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF18B-100DS-0.4V(81)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 100POS DUAL 0.4MM SM
Datasheet Download
DF18B-100DS-0.4V(81).pdf
Availability of DF18B-100DS-0.4V(81)
QUANTITY
DF18B-100DS-0.4V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF18B-100DS-0.4V(81)
Internal Part NumberEIS-DF18B-100DS-0.4V(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF18
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF18B-100DS-0.4V(81)
Related LinksDF18B-100D, DF18B-100DS-0.4V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF18B-100DS-0.4V(81) Details Description
Related parts for DF18B-100DS-0.4V(81)
DIP CABLE - CDR24G/AE24M/X datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.1A 580 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1611 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER CORDLESS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
GAGE FOR 630129 4.95MM datasheet.pdf
IC REG 900V datasheet.pdf