Hirose Electric Co Ltd DF18C-100DS-0.4V(81)
DF18C-100DS-0.4V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF18C-100DS-0.4V(81)
Brief Description
CONN RECEPT 100POS DUAL 0.4MM SM
Datasheet Download
DF18C-100DS-0.4V(81).pdf
Availability of DF18C-100DS-0.4V(81)
QUANTITY
DF18C-100DS-0.4V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF18C-100DS-0.4V(81)
Internal Part NumberEIS-DF18C-100DS-0.4V(81)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF18C-100DS-0.4V(81)
Related LinksDF18C-100D, DF18C-100DS-0.4V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF18C-100DS-0.4V(81) Details Description
Related parts for DF18C-100DS-0.4V(81)
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR 5V DIFF ECL 8-DFN datasheet.pdf
IC DSP 68-PLCC datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 900V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf