Hirose Electric Co Ltd DF18C-50DS-0.4V(81)
DF18C-50DS-0.4V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF18C-50DS-0.4V(81)
Brief Description
CONN RECEPT 50POS DUAL 0.4MM SMD
Datasheet Download
DF18C-50DS-0.4V(81).pdf
Availability of DF18C-50DS-0.4V(81)
QUANTITY
DF18C-50DS-0.4V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF18C-50DS-0.4V(81)
Internal Part NumberEIS-DF18C-50DS-0.4V(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF18C-50DS-0.4V(81)
Related LinksDF18C-50D, DF18C-50DS-0.4V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF18C-50DS-0.4V(81) Details Description
Related parts for DF18C-50DS-0.4V(81)
.500 VERT HDR W/O MTG HO-LES datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 3KV CH 1808 datasheet.pdf
RES SMD 600 OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
IC Z-BUFFER LOW POWER 64QFN datasheet.pdf
SERIAL NO PLATE datasheet.pdf
OSC XO 5.5924MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf
BOOT ADAPTER datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf