Hirose Electric Co Ltd DF18C-60DP-0.4V(81)
DF18C-60DP-0.4V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF18C-60DP-0.4V(81)
Brief Description
CONN PLUG 60POS DUAL 0.4MM SMD
Datasheet Download
DF18C-60DP-0.4V(81).pdf
Availability of DF18C-60DP-0.4V(81)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF18C-60DP-0.4V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF18C-60DP-0.4V(81)
Internal Part NumberEIS-DF18C-60DP-0.4V(81)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.046" (1.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF18C-60DP-0.4V(81)
Related LinksDF18C-60D, DF18C-60DP-0.4V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF18C-60DP-0.4V(81) Details Description
Related parts for DF18C-60DP-0.4V(81)
BOX ALUM BLACK 3.53"L X 1.41"W datasheet.pdf
IC CTRLR PWM GREEN MODE 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485 LOW EMI LOPWR 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH CABLE 4PST UL CSA 250V datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 44POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf