Hirose Electric Co Ltd DF18C-60DS-0.4V(81)
DF18C-60DS-0.4V(81) picture photo
Mfg. Part Number
DF18C-60DS-0.4V(81)
Brief Description
CONN RECEPT 60POS DUAL 0.4MM SMD
Datasheet Download
DF18C-60DS-0.4V(81).pdf
Availability of DF18C-60DS-0.4V(81)
QUANTITY
DF18C-60DS-0.4V(81) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF18C-60DS-0.4V(81)
Internal Part NumberEIS-DF18C-60DS-0.4V(81)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF18C-60DS-0.4V(81)
Related LinksDF18C-60D, DF18C-60DS-0.4V(81) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF18C-60DS-0.4V(81) Details Description
Related parts for DF18C-60DS-0.4V(81)
RES SMD 16 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 36POS SGL 30GOLD datasheet.pdf
IC BATTERY MANAGER 16-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 22 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf