Hirose Electric Co Ltd DF19G-30P-1H(59)
DF19G-30P-1H(59) picture photo
Mfg. Part Number
DF19G-30P-1H(59)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 30POS 1MM R/A SMD
Datasheet Download
DF19G-30P-1H(59).pdf
Availability of DF19G-30P-1H(59)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF19G-30P-1H(59) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF19G-30P-1H(59)
Internal Part NumberEIS-DF19G-30P-1H(59)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF19
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF19G-30P-1H(59)
Related LinksDF19G-30, DF19G-30P-1H(59) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF19G-30P-1H(59) Details Description
Related parts for DF19G-30P-1H(59)
CAP FILM 4700PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 90A TO-247AC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf