Hirose Electric Co Ltd DF19G-30S-1F(05)
DF19G-30S-1F(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF19G-30S-1F(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors - Housings
Brief Description
CONN FPC PIN HSG 30POS 1.00MM
Datasheet Download
DF19G-30S-1F(05).pdf
Availability of DF19G-30S-1F(05)
QUANTITY
DF19G-30S-1F(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF19G-30S-1F(05)
Internal Part NumberEIS-DF19G-30S-1F(05)
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors - Housings
SeriesDF19
PackagingBulk
Flat Flex TypeFPC
Connector TypeHousing for Male Contacts
Number of Positions30
Number of Rows1
Pitch0.039" (1.00mm)
FFC, FCB Thickness0.14mm
Locking Feature-
Voltage Rating100V
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Features-
Operating Temperature-35°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Housing ColorBeige
NoteContacts Not Provided
Wire Gauge-
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF19G-30S-1F(05)
Related LinksDF19G-30, DF19G-30S-1F(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF19G-30S-1F(05) Details Description
Related parts for DF19G-30S-1F(05)
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 100VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC SMC datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH BEZEL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 480VAC datasheet.pdf