Hirose Electric Co Ltd DF19K-30P-1H(54)
DF19K-30P-1H(54) picture photo
Mfg. Part Number
DF19K-30P-1H(54)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 30POS 1MM R/A SMD AU
Datasheet Download
DF19K-30P-1H(54).pdf
Availability of DF19K-30P-1H(54)
QUANTITY
DF19K-30P-1H(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF19K-30P-1H(54)
Internal Part NumberEIS-DF19K-30P-1H(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF19
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeBoard Edge, Cutout; Surface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF19K-30P-1H(54)
Related LinksDF19K-30, DF19K-30P-1H(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF19K-30P-1H(54) Details Description
Related parts for DF19K-30P-1H(54)
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.22V TO92-3 datasheet.pdf
RES MO 2W 68 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SCSI 9-LINE TERM 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 9A 6 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R064MP-5,5C1-2 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf