Hirose Electric Co Ltd DF19KR-14P-1H(59)
DF19KR-14P-1H(59) picture photo
Mfg. Part Number
DF19KR-14P-1H(59)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 14POS REV R/A SMD AU
Datasheet Download
DF19KR-14P-1H(59).pdf
Availability of DF19KR-14P-1H(59)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF19KR-14P-1H(59) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF19KR-14P-1H(59)
Internal Part NumberEIS-DF19KR-14P-1H(59)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF19
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle, Reverse Pin
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeBoard Edge, Cutout; Surface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF19KR-14P-1H(59)
Related LinksDF19KR-1, DF19KR-14P-1H(59) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF19KR-14P-1H(59) Details Description
Related parts for DF19KR-14P-1H(59)
CAP FILM 0.27UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 60 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC SOC IEEE 802.15.4/ZIG 40VQFN datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf