Hirose Electric Co Ltd DF19KR-20P-1H(55)
DF19KR-20P-1H(55) picture photo
Mfg. Part Number
DF19KR-20P-1H(55)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN RECEPT 20POS REV R/A SMD AU
Datasheet Download
DF19KR-20P-1H(55).pdf
Availability of DF19KR-20P-1H(55)
QUANTITY
DF19KR-20P-1H(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF19KR-20P-1H(55)
Internal Part NumberEIS-DF19KR-20P-1H(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF19
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle, Reverse Pin
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)