Hirose Electric Co Ltd DF19KR-20P-1H(59)
DF19KR-20P-1H(59) picture photo
Mfg. Part Number
DF19KR-20P-1H(59)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS REV R/A SMD AU
Datasheet Download
DF19KR-20P-1H(59).pdf
Availability of DF19KR-20P-1H(59)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF19KR-20P-1H(59) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF19KR-20P-1H(59)
Internal Part NumberEIS-DF19KR-20P-1H(59)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF19
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle, Reverse Pin
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeBoard Edge, Cutout; Surface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF19KR-20P-1H(59)
Related LinksDF19KR-2, DF19KR-20P-1H(59) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF19KR-20P-1H(59) Details Description
Related parts for DF19KR-20P-1H(59)
RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf