Hirose Electric Co Ltd DF19L-30P-1H(56)
DF19L-30P-1H(56) picture photo
Mfg. Part Number
DF19L-30P-1H(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 30POS 1MM R/A SMD AU
Datasheet Download
DF19L-30P-1H(56).pdf
Availability of DF19L-30P-1H(56)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF19L-30P-1H(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF19L-30P-1H(56)
Internal Part NumberEIS-DF19L-30P-1H(56)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF19
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeBoard Edge, Cutout; Surface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF19L-30P-1H(56)
Related LinksDF19L-30, DF19L-30P-1H(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF19L-30P-1H(56) Details Description
Related parts for DF19L-30P-1H(56)
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 25POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 0.24 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BIDIR 4A SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
DOOR STEEL 19X26" GREY datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.02A 220 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS DETACH SIDE datasheet.pdf
25AMP 660V AC / 250V DC datasheet.pdf