Hirose Electric Co Ltd DF1B-14DP-2.5DS(01)
DF1B-14DP-2.5DS(01) picture photo
Mfg. Part Number
DF1B-14DP-2.5DS(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 14POS 2.5MM R/A GOLD
Datasheet Download
DF1B-14DP-2.5DS(01).pdf
Availability of DF1B-14DP-2.5DS(01)
QUANTITY
DF1B-14DP-2.5DS(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1B-14DP-2.5DS(01)
Internal Part NumberEIS-DF1B-14DP-2.5DS(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF1B Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1B-14DP-2.5DS(01)
Related LinksDF1B-14DP, DF1B-14DP-2.5DS(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1B-14DP-2.5DS(01) Details Description
Related parts for DF1B-14DP-2.5DS(01)
CONN RECEPT PIN .032-.046" .062" datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK16H/AE16G/HPK16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
FLANGED INLET W/1404 INS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 6.3V JB 0402 datasheet.pdf
LM 5.08/24/180 3.5SN OR BX datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN FFC FPC 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf