Hirose Electric Co Ltd DF1B-14DP-2.5DSA
DF1B-14DP-2.5DSA picture photo
Mfg. Part Number
DF1B-14DP-2.5DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 14POS 2.5MM STR TIN
Datasheet Download
DF1B-14DP-2.5DSA.pdf
Availability of DF1B-14DP-2.5DSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF1B-14DP-2.5DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1B-14DP-2.5DSA
Internal Part NumberEIS-DF1B-14DP-2.5DSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1B-14DP-2.5DSA
Related LinksDF1B-14D, DF1B-14DP-2.5DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1B-14DP-2.5DSA Details Description
Related parts for DF1B-14DP-2.5DSA
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
Crystal 38.8800MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 24.414K OHM 1/2W 0.01% RAD datasheet.pdf
CABLE CLIP ADH .38" datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
508 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
LED COB CXA1507 3500K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf