Hirose Electric Co Ltd DF1B-15P-2.5DS
DF1B-15P-2.5DS picture photo
Mfg. Part Number
DF1B-15P-2.5DS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 15POS 2.5MM R/A TIN
Datasheet Download
DF1B-15P-2.5DS.pdf
Availability of DF1B-15P-2.5DS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF1B-15P-2.5DS Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1B-15P-2.5DS
Internal Part NumberEIS-DF1B-15P-2.5DS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1B-15P-2.5DS
Related LinksDF1B-15, DF1B-15P-2.5DS Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1B-15P-2.5DS Details Description
Related parts for DF1B-15P-2.5DS
FUSE 550A 690V 3FKE/115 AR UC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 100W 100V datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 11 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 970MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 9.1UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf