Hirose Electric Co Ltd DF1B-15S-2.5R
DF1B-15S-2.5R picture photo
Mfg. Part Number
DF1B-15S-2.5R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECEPT HOUSING 15POS 2.5MM
Datasheet Download
DF1B-15S-2.5R.pdf
Availability of DF1B-15S-2.5R
QUANTITY
DF1B-15S-2.5R Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1B-15S-2.5R
Internal Part NumberEIS-DF1B-15S-2.5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF1B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions15
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp, IDC
Fastening Type-
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1B-15S-2.5R
Related LinksDF1B-1, DF1B-15S-2.5R Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1B-15S-2.5R Details Description
Related parts for DF1B-15S-2.5R
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY .100 30POS VE datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 60POS CRIMP W/ LOK datasheet.pdf