Hirose Electric Co Ltd DF1B-6P-2.5DSA
DF1B-6P-2.5DSA picture photo
Mfg. Part Number
DF1B-6P-2.5DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 6POS 2.5MM STR TIN
Datasheet Download
DF1B-6P-2.5DSA.pdf
Availability of DF1B-6P-2.5DSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF1B-6P-2.5DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1B-6P-2.5DSA
Internal Part NumberEIS-DF1B-6P-2.5DSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1B-6P-2.5DSA
Related LinksDF1B-6P, DF1B-6P-2.5DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1B-6P-2.5DSA Details Description
Related parts for DF1B-6P-2.5DSA
CAP TANT 2.2UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 50ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 6MA 24VDC datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 16PIN CRIMP datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 100W datasheet.pdf
SC 3.81/20/180F 3.2SN GN BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.35A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP POLY 56UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 30.720 MHZ 9PF SMD datasheet.pdf