Hirose Electric Co Ltd DF1B-7P-2.5DSA(01)
DF1B-7P-2.5DSA(01) picture photo
Mfg. Part Number
DF1B-7P-2.5DSA(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 7POS 2.5MM STR GOLD
Datasheet Download
DF1B-7P-2.5DSA(01).pdf
Availability of DF1B-7P-2.5DSA(01)
QUANTITY
DF1B-7P-2.5DSA(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1B-7P-2.5DSA(01)
Internal Part NumberEIS-DF1B-7P-2.5DSA(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF1B Series
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions7
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1B-7P-2.5DSA(01)
Related LinksDF1B-7P-2, DF1B-7P-2.5DSA(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1B-7P-2.5DSA(01) Details Description
Related parts for DF1B-7P-2.5DSA(01)
FILTER SAW 942.5MHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
.250X032 DBL TAB 1HOLE 45/45 TIN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS PLUG-OPEN END 1.5M datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf