Hirose Electric Co Ltd DF1B-R24A
DF1B-R24A picture photo
Mfg. Part Number
DF1B-R24A
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Contacts
Brief Description
CONN SOCKET IDC 24AWG GOLD
Datasheet Download
DF1B-R24A.pdf
Availability of DF1B-R24A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF1B-R24A Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1B-R24A
Internal Part NumberEIS-DF1B-R24A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Contacts
SeriesDF1B
PackagingBulk
Type-
Pin or SocketSocket
Contact TerminationIDC
Wire Gauge24 AWG
Contact FinishGold
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1B-R24A
Related LinksDF1B, DF1B-R24A Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1B-R24A Details Description
Related parts for DF1B-R24A
FIXED IND 3.5UH 7.5A 13.5 MOHM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.5A SC-59 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
WR-WTB FEMALE 2MM CRIMP CONTACTS datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 25W datasheet.pdf