Hirose Electric Co Ltd DF1BA-10EP-2.5RC
DF1BA-10EP-2.5RC picture photo
Mfg. Part Number
DF1BA-10EP-2.5RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HOUSING 10POS 2.5MM
Datasheet Download
DF1BA-10EP-2.5RC.pdf
Availability of DF1BA-10EP-2.5RC
QUANTITY
DF1BA-10EP-2.5RC Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1BA-10EP-2.5RC
Internal Part NumberEIS-DF1BA-10EP-2.5RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF1B Series
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF1B
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin
Number of Positions10
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Contact TerminationCrimp, IDC
Fastening Type-
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1BA-10EP-2.5RC
Related LinksDF1BA-10, DF1BA-10EP-2.5RC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1BA-10EP-2.5RC Details Description
Related parts for DF1BA-10EP-2.5RC
JUMPER-H9992TR/1852BL/H9992TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 150MW 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
MA-16AP11C3 3M CBL, 1 N/C + 1 N/ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 47UF 6.3V X6S 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X6.9MM 5VDC WIRE datasheet.pdf