Hirose Electric Co Ltd DF1BA-11EP-2.5RC
DF1BA-11EP-2.5RC picture photo
Mfg. Part Number
DF1BA-11EP-2.5RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HOUSING 11POS 2.5MM
Datasheet Download
DF1BA-11EP-2.5RC.pdf
Availability of DF1BA-11EP-2.5RC
QUANTITY
DF1BA-11EP-2.5RC Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1BA-11EP-2.5RC
Internal Part NumberEIS-DF1BA-11EP-2.5RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF1B
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin
Number of Positions11
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Contact TerminationCrimp, IDC
Fastening Type-
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1BA-11EP-2.5RC
Related LinksDF1BA-11, DF1BA-11EP-2.5RC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1BA-11EP-2.5RC Details Description
Related parts for DF1BA-11EP-2.5RC
RESISTOR KIT 8.2K-1M 1W 255PCS datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X1.7X0.12" BLACK datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS MICRO8 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 14A POWERDI datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP POLYMER 12UF 20% 50V SMD datasheet.pdf