Hirose Electric Co Ltd DF1BZ-12DP-2.5DS
DF1BZ-12DP-2.5DS picture photo
Mfg. Part Number
DF1BZ-12DP-2.5DS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 12POS 2.5MM R/A TIN
Datasheet Download
DF1BZ-12DP-2.5DS.pdf
Availability of DF1BZ-12DP-2.5DS
QUANTITY
DF1BZ-12DP-2.5DS Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1BZ-12DP-2.5DS
Internal Part NumberEIS-DF1BZ-12DP-2.5DS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF1B Series
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1BZ-12DP-2.5DS
Related LinksDF1BZ-12, DF1BZ-12DP-2.5DS Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1BZ-12DP-2.5DS Details Description
Related parts for DF1BZ-12DP-2.5DS
CONN SPRING CONT 23 POS .217 SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-12POS ENCLOSED datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS 8DIP GULL WING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 125VAC WT FLAT RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER 70A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE SKT datasheet.pdf