Hirose Electric Co Ltd DF1BZ-18DP-2.5DSA
DF1BZ-18DP-2.5DSA picture photo
Mfg. Part Number
DF1BZ-18DP-2.5DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 18POS 2.5MM STR TIN
Datasheet Download
DF1BZ-18DP-2.5DSA.pdf
Availability of DF1BZ-18DP-2.5DSA
QUANTITY
DF1BZ-18DP-2.5DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1BZ-18DP-2.5DSA
Internal Part NumberEIS-DF1BZ-18DP-2.5DSA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF1B Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1BZ-18DP-2.5DSA
Related LinksDF1BZ-18, DF1BZ-18DP-2.5DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1BZ-18DP-2.5DSA Details Description
Related parts for DF1BZ-18DP-2.5DSA
RES ARRAY 7 RES 150K OHM 8SIP datasheet.pdf
WIRE BUS BAR 26AWG 1000' datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS R/A datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.070" datasheet.pdf