Hirose Electric Co Ltd DF1BZ-18DP-2.5DSA
DF1BZ-18DP-2.5DSA picture photo
Mfg. Part Number
DF1BZ-18DP-2.5DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 18POS 2.5MM STR TIN
Datasheet Download
DF1BZ-18DP-2.5DSA.pdf
Availability of DF1BZ-18DP-2.5DSA
QUANTITY
DF1BZ-18DP-2.5DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1BZ-18DP-2.5DSA
Internal Part NumberEIS-DF1BZ-18DP-2.5DSA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF1B Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1BZ-18DP-2.5DSA
Related LinksDF1BZ-18, DF1BZ-18DP-2.5DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1BZ-18DP-2.5DSA Details Description
Related parts for DF1BZ-18DP-2.5DSA
CAP CER 5.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 2POS J HOOK datasheet.pdf
CAP CER 18PF 3KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 287 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
CBL RIBN 15COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
TRANS RF 1.8GHZ NI-880X-2L4S datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf