Hirose Electric Co Ltd DF1E-11P-2.5DS(35)
DF1E-11P-2.5DS(35) picture photo
Mfg. Part Number
DF1E-11P-2.5DS(35)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 11POS 2.5MM R/A TIN
Datasheet Download
DF1E-11P-2.5DS(35).pdf
Availability of DF1E-11P-2.5DS(35)
QUANTITY
DF1E-11P-2.5DS(35) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1E-11P-2.5DS(35)
Internal Part NumberEIS-DF1E-11P-2.5DS(35)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1E
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions11
Number of Positions Loaded-
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1E-11P-2.5DS(35)
Related LinksDF1E-11P-, DF1E-11P-2.5DS(35) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1E-11P-2.5DS(35) Details Description
Related parts for DF1E-11P-2.5DS(35)
THERMISTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
IC SERIALIZER HDMI TO CML 64VQFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf