Hirose Electric Co Ltd DF1E-11P-2.5DS
DF1E-11P-2.5DS picture photo
Mfg. Part Number
DF1E-11P-2.5DS
Brief Description
CONN HEADER 11POS 2.5MM R/A TIN
Datasheet Download
DF1E-11P-2.5DS.pdf
Availability of DF1E-11P-2.5DS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF1E-11P-2.5DS Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1E-11P-2.5DS
Internal Part NumberEIS-DF1E-11P-2.5DS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1E-11P-2.5DS
Related LinksDF1E-11, DF1E-11P-2.5DS Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1E-11P-2.5DS Details Description
Related parts for DF1E-11P-2.5DS
IC OPAMP DIFFERENTIAL 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SLEEVE EXP FR GRY 1.50" (38.1MM) datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 7POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR 12V 14MM FLUSH YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf