Hirose Electric Co Ltd DF1E-30PC
DF1E-30PC picture photo
Mfg. Part Number
DF1E-30PC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Contacts
Brief Description
CONN PIN CRIMP 30AWG TIN
Datasheet Download
DF1E-30PC.pdf
Availability of DF1E-30PC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF1E-30PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1E-30PC
Internal Part NumberEIS-DF1E-30PC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Contacts
SeriesDF1E
PackagingBulk
Type-
Pin or SocketPin
Contact TerminationCrimp
Wire Gauge30 AWG
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1E-30PC
Related LinksDF1E, DF1E-30PC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1E-30PC Details Description
Related parts for DF1E-30PC
Connector Header 5 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC SRL CONFIG EEPROM 1M 32-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN +/-15V datasheet.pdf
LIMIT SWITCH ROLLER LEVER datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
CABLE 18COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 8POS SKT datasheet.pdf