Hirose Electric Co Ltd DF1E-3P-2.5DS
DF1E-3P-2.5DS picture photo
Mfg. Part Number
DF1E-3P-2.5DS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 3POS 2.5MM R/A TIN
Datasheet Download
DF1E-3P-2.5DS.pdf
Availability of DF1E-3P-2.5DS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF1E-3P-2.5DS Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1E-3P-2.5DS
Internal Part NumberEIS-DF1E-3P-2.5DS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1E
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1E-3P-2.5DS
Related LinksDF1E-3, DF1E-3P-2.5DS Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1E-3P-2.5DS Details Description
Related parts for DF1E-3P-2.5DS
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 850MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 6.3V 20% 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
RES 160 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf