Hirose Electric Co Ltd DF1E-7S-2.5C
DF1E-7S-2.5C picture photo
Mfg. Part Number
DF1E-7S-2.5C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECEPT HOUSING 7POS 2.5MM
Datasheet Download
DF1E-7S-2.5C.pdf
Availability of DF1E-7S-2.5C
QUANTITY
DF1E-7S-2.5C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1E-7S-2.5C
Internal Part NumberEIS-DF1E-7S-2.5C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF1E
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions7
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1E-7S-2.5C
Related LinksDF1E-7, DF1E-7S-2.5C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1E-7S-2.5C Details Description
Related parts for DF1E-7S-2.5C
CONN HEADER VERT 22POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 12V 125MA OUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.243 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf