Hirose Electric Co Ltd DF1EA-7EP-2.5C
DF1EA-7EP-2.5C picture photo
Mfg. Part Number
DF1EA-7EP-2.5C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HOUSING 7POS 2.5MM
Datasheet Download
DF1EA-7EP-2.5C.pdf
Availability of DF1EA-7EP-2.5C
QUANTITY
DF1EA-7EP-2.5C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1EA-7EP-2.5C
Internal Part NumberEIS-DF1EA-7EP-2.5C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF1E
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin
Number of Positions7
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Holder
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1EA-7EP-2.5C
Related LinksDF1EA-7, DF1EA-7EP-2.5C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1EA-7EP-2.5C Details Description
Related parts for DF1EA-7EP-2.5C
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC SM 1W 12VIN 9V DL 1KV datasheet.pdf
CONNECTOR COVER 21POS datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 48POS .050 SMD datasheet.pdf
TV 10C 8#22D 2#8(QUAD) SKT REC datasheet.pdf
TV 61C 61#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
32000UF 40V 76X149 85C ST datasheet.pdf