Hirose Electric Co Ltd DF1EC-12P-2.5DSA
DF1EC-12P-2.5DSA picture photo
Mfg. Part Number
DF1EC-12P-2.5DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 12POS 2.5MM STR TIN
Datasheet Download
DF1EC-12P-2.5DSA.pdf
Availability of DF1EC-12P-2.5DSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF1EC-12P-2.5DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1EC-12P-2.5DSA
Internal Part NumberEIS-DF1EC-12P-2.5DSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1E
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1EC-12P-2.5DSA
Related LinksDF1EC-12, DF1EC-12P-2.5DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1EC-12P-2.5DSA Details Description
Related parts for DF1EC-12P-2.5DSA
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 410MA 870 MOHM datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 15A CHASS MNT datasheet.pdf
IC SRL DAC 12BIT LC2MOS 16-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.25VWM 17VC SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf