Hirose Electric Co Ltd DF1EC-6P-2.5DSA(01)
DF1EC-6P-2.5DSA(01) picture photo
Mfg. Part Number
DF1EC-6P-2.5DSA(01)
Brief Description
CONN HDR 6POS 2.5MM STR TIN
Datasheet Download
DF1EC-6P-2.5DSA(01).pdf
Availability of DF1EC-6P-2.5DSA(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF1EC-6P-2.5DSA(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1EC-6P-2.5DSA(01)
Internal Part NumberEIS-DF1EC-6P-2.5DSA(01)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1EC-6P-2.5DSA(01)
Related LinksDF1EC-6P-, DF1EC-6P-2.5DSA(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1EC-6P-2.5DSA(01) Details Description
Related parts for DF1EC-6P-2.5DSA(01)
RES SMD 511 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PLUG BANANA STD RIVET .218" BRS datasheet.pdf
RELAY SSR SCR 50A 660V PNL MNT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC GATE DRIVER 3PH BRIDGE 44PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
2MM MGRID IDT STRRLF D.R. NYL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IGBT 1200V 40A TO247 datasheet.pdf