Hirose Electric Co Ltd DF1EC-7P-2.5DSA(05)
DF1EC-7P-2.5DSA(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1EC-7P-2.5DSA(05)
Brief Description
CONN HEADER 7POS 2.5MM STR TIN
Datasheet Download
DF1EC-7P-2.5DSA(05).pdf
Availability of DF1EC-7P-2.5DSA(05)
QUANTITY
DF1EC-7P-2.5DSA(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1EC-7P-2.5DSA(05)
Internal Part NumberEIS-DF1EC-7P-2.5DSA(05)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions7
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1EC-7P-2.5DSA(05)
Related LinksDF1EC-7P-, DF1EC-7P-2.5DSA(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1EC-7P-2.5DSA(05) Details Description
Related parts for DF1EC-7P-2.5DSA(05)
IC CONFIG DEVICE 1.6MBIT 20PLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 14DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
BVZF 7.62/04/180F SN BK datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf