Hirose Electric Co Ltd DF1EE-4P-2.5DSA(05)
DF1EE-4P-2.5DSA(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1EE-4P-2.5DSA(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 4POS 2.5MM STR TIN
Datasheet Download
DF1EE-4P-2.5DSA(05).pdf
Availability of DF1EE-4P-2.5DSA(05)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF1EE-4P-2.5DSA(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1EE-4P-2.5DSA(05)
Internal Part NumberEIS-DF1EE-4P-2.5DSA(05)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1E
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1EE-4P-2.5DSA(05)
Related LinksDF1EE-4P-, DF1EE-4P-2.5DSA(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1EE-4P-2.5DSA(05) Details Description
Related parts for DF1EE-4P-2.5DSA(05)
HOOK-UP SOLID 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
HEADER OPEN SLDRCUP .300 6POS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN DSUB PCB THRU-HOLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf