Hirose Electric Co Ltd DF1EE-8P-2.5DSA(05)
DF1EE-8P-2.5DSA(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1EE-8P-2.5DSA(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 8POS 2.5MM STR TIN
Datasheet Download
DF1EE-8P-2.5DSA(05).pdf
Availability of DF1EE-8P-2.5DSA(05)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF1EE-8P-2.5DSA(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1EE-8P-2.5DSA(05)
Internal Part NumberEIS-DF1EE-8P-2.5DSA(05)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1E
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1EE-8P-2.5DSA(05)
Related LinksDF1EE-8P-, DF1EE-8P-2.5DSA(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1EE-8P-2.5DSA(05) Details Description
Related parts for DF1EE-8P-2.5DSA(05)
FUSE INDUST 25A 415V BS IEC datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONNHEADER BRKWY .100 16POS STR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
LED MT VERT 0.440" 2LD NYL WH datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/04/180G BK 1=250PCS datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER VIOLET datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf