Hirose Electric Co Ltd DF1EG-7P-2.5DSA(35)
DF1EG-7P-2.5DSA(35) picture photo
Mfg. Part Number
DF1EG-7P-2.5DSA(35)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 7POS 2.5MM STR TIN
Datasheet Download
DF1EG-7P-2.5DSA(35).pdf
Availability of DF1EG-7P-2.5DSA(35)
QUANTITY
DF1EG-7P-2.5DSA(35) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1EG-7P-2.5DSA(35)
Internal Part NumberEIS-DF1EG-7P-2.5DSA(35)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1E
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions7
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)