Hirose Electric Co Ltd DF20F-50DP-1V(59)
DF20F-50DP-1V(59) picture photo
Mfg. Part Number
DF20F-50DP-1V(59)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 50POS DUAL SMD GOLD
Datasheet Download
DF20F-50DP-1V(59).pdf
Availability of DF20F-50DP-1V(59)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF20F-50DP-1V(59) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF20F-50DP-1V(59)
Internal Part NumberEIS-DF20F-50DP-1V(59)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF20
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF20F-50DP-1V(59)
Related LinksDF20F-50, DF20F-50DP-1V(59) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF20F-50DP-1V(59) Details Description
Related parts for DF20F-50DP-1V(59)
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC MCU FLASH 16KB 25MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
MOSFET N CH 80V 10.5A TO220 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 44POS datasheet.pdf
CONN DSUB 78POS M HD. PC datasheet.pdf