Renesas Electronics America DF2132RVTF10V
DF2132RVTF10V picture photo
Mfg. Part Number
DF2132RVTF10V
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
DF2132RVTF10V.pdf
Availability of DF2132RVTF10V
QUANTITY
DF2132RVTF10V Order Process
Ship out your order
Specifications of DF2132RVTF10V
Internal Part NumberEIS-DF2132RVTF10V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2100
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
Speed10MHz
ConnectivityIrDA, SCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O57
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF2132RVTF10V
Related LinksDF2132, DF2132RVTF10V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF2132RVTF10V Details Description
Related parts for DF2132RVTF10V
RES SMD 140 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC COMP SINGLE LP 4-UCSP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC 32VDC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 600V TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf