Renesas Electronics America DF2144AFA20V
DF2144AFA20V picture photo
Mfg. Part Number
DF2144AFA20V
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
Datasheet Download
DF2144AFA20V.pdf
Availability of DF2144AFA20V
QUANTITY
DF2144AFA20V Order Process
Ship out your order
Specifications of DF2144AFA20V
Internal Part NumberEIS-DF2144AFA20V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2100
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, SCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O74
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case100-BFQFP
Supplier Device Package100-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF2144AFA20V
Related LinksDF2144, DF2144AFA20V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF2144AFA20V Details Description
Related parts for DF2144AFA20V
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH 16BIT D 48-SSOP datasheet.pdf
DURA WRAP 3" BLACK 150' datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 10UDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 20 AWG LEAD datasheet.pdf