| Internal Part Number | EIS-DF2238BFA13IV | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | H8® H8S/2200 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | H8S/2000 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 13MHz | |
| Connectivity | I²C, SCI, SmartCard | |
| Peripherals | POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 72 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 16K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C | |
| Package / Case | 100-BFQFP | |
| Supplier Device Package | 100-QFP (14x14) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | DF2238BFA13IV | |
| Related Links | DF2238, DF2238BFA13IV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor | |
 | 0717640078 | CONN HDR DUAL 78POS .100 R/A TIN | datasheet.pdf | |